Ana Sayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Ağız kokusu için çözümler…

Ağız kokusu için çözümler…

Ağız kokusu, hastayı huzursuz, huysuz, geçimsiz kılan bir “baş belası”dır. Şüphesiz, şikayetçinin ya­pacağı iş, ağız kokusunun sebebi­ni bulmaktır. Bu tatsız durum, çok cid­di bazı hastalıkların tehlike çanları ola­bilir. Bu arada, ağız diş ve boğaz temiz­liğinin de yeterli olmaması ağız kokusunun, kolayca giderilebilecek se­bepleri olabilir.
Bu konudaki şikayetleri gider­mek için evde yapılabilecek pek çok, kolay ve basit ilaçlar vardır. Bunların başlıcaları şunlardır:

* Bir miktar Mersin yap­rağı ince ince kıyılır, toz haline getirilir. Mersin yaprakları kuru siyah üzümle karıştırılarak iyice ezilir, hap haline getirilir.Bu haplardan birkaç tanesi, gece yatmağa hazırlanırken alınır.

* Böğürtlen, bilinen yarar­larının yanısıra, ağız kokusunu gidermekte de mükemmel bir ilaç görevi yapar. Bunun için Böğürtlen yapraklarının sık sık çiğnenmesi yeterlidir.

* Mezdeki sakızı, karanfil ve tarçın karışımı ile yapılan kü­çük haplar büyük yararlar sağlar. Belirtilen maddelerden dörder gram karıştırılarak haplar yapılır. Akşam yatımı vakti yaklaşırken bu haplardan birkaç tanesi ağıza alınarak, bir süre tutulur, emilir.

* Turp ağız kokusunu giderir. Ancak kendisine has ayrı bazılarının hoşuna gitmeyen bir kokusu bulunduğu da unutulma­malıdır. Maydanos, kekik veya nane ile karıştırılarak da kullanı­labilir.

İlginizi Çekebilir

Ceviz

Ceviz, Besin değeri bakımından kuvvetli bir meyvedir. Evde özellikle, yaprakları şifa kaynağı olarak kullanılır. Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir