Ana Sayfa / Diş Sağlığı / Ağız Kokusu ve Verdiği Rahatsızlıklar

Ağız Kokusu ve Verdiği Rahatsızlıklar

Önemli bir rahatsızlık olarak nitelendirilebilir. Çünkü kişilerin başkalarıyla bir araya geldiklerinde kendileri ile ilgili oluşabilecek kötü sebeplerin oluşumuna etki edebilecek olan ağız kokusunun ne sebeple ve ne şekilde oluştuğunun tespit edilerek araştırılmasını ve yok edilmesi sağlanmalıdır. Ağız kokusu vücudumuzda oluşan değişik hastalıkların habercisi de olabilir bunun için mutlaka araştırılması ve değerlendirilmesi gerekir.

Ağız kokusu ilk olarak genellikle kişinin kendisini oldukça rahatsız etmekte ve daha sonrasında ise koku etrafındaki kişiler tarafından da hissediliyor ve anlaşılıyor ise hem kendisini hem de etrafındaki kişileri rahatsız edecek boyuta ulaşmaktadır. Ağız kokusu ile karşı karşıya kalan kişiler kendilerinde huzursuzluk ve gerginlik yaşarlar ve konuşurken yakın çevredeki kişilerle yakın temas halinde bulunmaktan kaçarlar. Ağız kokusunu gidermek için farklı seçeneklerden ve uygulamalardan yararlanarak bu sorunlarını aşmak isteyebilirler. Bunun için her türlü fedakarlıktan ve özveriden de kaçınmayacaklardır.

Ağız kokusunun neden ve nasıl oluştuğu çeşitli sebeplere bağlanabilmektedir. Bunlar arasında en çok rastlanılanı ağız ve diş sağlığının olumsuz bir şekilde olduğu durumlar en başında gelmektedir. Dişlerinde çürükleri bulunan ve ağız sağlığına ve bakımına yeteri derecede dikkat etmeyen kişilerde ağız kokusu ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı durumlarda da herhangi bir şekilde kesinlikle hastalığa dayalı olmayan ağız kokuları da oluşabilmektedir.

Bazı kişilerde ise sabah kalktıklarında aç karnına oldukları zamanlarda oluşan ağız kokusudur bu ağız kokusuna sahip olan kişiler karınlarını doyurarak günlük ağız ve diş temizliklerini yaptıklarında bu oluşan ağız kokusundan kurtulabilmektedirler. Bu ağız kokusu genelde sigara içenlerde ve akşamları yatarken dişlerini fırçalamayan ve ağzının içerisinde yemek artıkları kalan kişilerde daha fazla görülmektedir. Bir de çoğunlukla soğan, sarımsak ve pastırma, sucuk gibi gıdaları ve besin maddelerini tüketen kişilerde de ağız kokusu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir