Ana Sayfa / Diş Sağlığı / Ağız Sağlığının Önemi

Ağız Sağlığının Önemi

Gün içerisinde en aktif olarak kullandığımız organlarımızdan birisi olan ve insanlar ile iletişim kurmamızı sağlayan ağzımız, aslında genel sağlığımız üzerinde de doğrudan etkilidir. Bununla birlikte bizi toplum içerisinde sosyal bir statüde tutacak olan etmenlerden birisi de ağzımız ve ağız sağlığımızdır.

Ağız sağlığı dediğimizde aklımıza muhakkak ki ilk önce dişlerimiz gelmektedir, diş temizliği de ağız sağlığının birinci kuralıdır. Dişlerimizi beyaz olması değil, sağlıklı olması birinci önceliğimiz olmalıdır.

Dişlerimizde lekelenmeye sebep olan etmenlerin başında ise gün boyunca tükettiğimiz besinlerin diş diplerinde birikerek, dişlere zarar vermesidir. Tükürük madde özleri ve çeşitli bakteriler ile birleşerek dişlerimiz ve diş etimiz için tehlike unsuru haline gelen yemek artıkları, dişlerde lekelenmelere sebep olmaktadır. Bu yüzden günlük olarak en kötü ihtimalle dişler fırçalanmalı ve diş etlerimizin temizliği sağlanmalıdır.

Diş dipleri başta olmak üzere, dişin her alanında yemek artıkları sebebiyle oluşan, diş taşları yani tartar da düzenli olarak temizlenmeli ve tatlı tüketimine bir sınırlandırma getirilmelidir.

Besin tüketilmesinden sonra tüketeceğimiz sıvı içecekler de tartar oluşumu konusunda ufak bir önlem anlamında bize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte elma tüketimi de hem sindirim sistemi açısından bizim için faydalı olacak hem de dişlerde oluşabilecek tartar oluşumunu engelleyecektir.

Diş sağlığımız ve ağız sağlığımız açısından dikkatli davranmalıyız, unutmayın karşıdaki insan ile iletişiminizi sağlayacak olan ağzınız, karşınızdaki bireyin sizin hakkındaki düşüncelerini de doğrudan değiştirebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir