Ana Sayfa / Cinsel Sağlık / Aids hastalığı ve risk altında olan kişiler

Aids hastalığı ve risk altında olan kişiler

Cinsel temas ile bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Aids hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve sonu ölümle sonuçlanabilmektedir. Vücudumuz için oldukça önemli olan bağışıklık sistemini etkilediği için oluşabilecek çeşitli hastalıklara da zemin hazırladığı ve oluşumunu hızlandırdığı için oldukça zararları bulunan bir hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri olan aids hastalığı fakat günümüzde daha sıklıkla ve artış göstererek çoğalmaktadır ve hastaların sayısında artış gözlemlenmektedir.

Aids hastalığının bulaşmasında kan önemli bir etkendir. Aids hastalığı, farklı şekillerde farklı farklı kişilere bulaşarak çoğalarak artış göstermektedir. Bunlar arasında sayılabilecek olanlar arasında en önemlisi olan cinsel temas ile bulaşmasıdır. Bunun için düzenli bir aile yaşantısı yani tek eşli olmayan kişilerin cinsel hayatlarındaki kaliteye oldukça önem ve özen göstermelerinin yanı sıra cinsel ilişki sırasında gerekli koruyucu önlemleri de almaları gerekmektedir. Tabi ki tek eşlilik en garantili ve en koruyucu yöntemlerin en başında yer almaktadır. Bir de aids hastalığının bulaşmasındaki etkenlerden olan kan yolu ile bulaşmasıdır ki bu toplu kan alınan yerlerde, aynı enjektörü kullanan kişilerde, damardan enjekte yolu ile uyuşturucu alan kişilerde de aids hastalığı ile karşılaşılmaktadır.

Aids hastalığının bulaşmasında bir de annenin aids virüsü taşıması sebebiyle annenin yaşadığı gebelik sonrasında bebeğine aids virüsünü geçirmesi de görülmektedir. Aids hastalığının başlamasından itibaren oldukça zahmetli, ağrılı ve bolca değişik şikayetleri beraberinde getiren bulaşıcı bir hastalıktır. Aids hastalığı yukarıda bahsettiğimiz gibi cinsel ilişki ile aynı enjektörü kullanana kişilerde bir kişide aids virüsü bulunuyor ise ve diğer kişinin kullandığı enjektörü aids olmayan kişi kullandı ise onunda aids virüsünü kendisine bulaştırma imkanı bulunmaktadır. Bunun için kendinize uygulatacağınız enjektör uygulamalarında mutlaka tek kullanımlık ve sizin gözünüzün önünde ambalajı açılan enjektörleri mutlaka tercih etmelisiniz.

Bir de cinsel ilişki sırasında aids virüsü taşıyan kişilerden sizinde onun mikrobunu almamak için mutlaka ve mutlaka koruyucu önlemlerden yardım almalısınız. Aids hastalığı terleme, bulantı, ateş basması devamlı sıkıntı ve tedirginlik hali, ruhsal sıkıntı ve depresyon, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi etkili ve oldukça belirgin etkileri ile ilk olarak kendisini belli etmektedir. Daha sonrasında ise aids hastalığı oldukça ağır ve zahmetli bir süreç halinde tesirini göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir