Ana Sayfa / Kanser / Akciğer ve bronşlarda kanser

Akciğer ve bronşlarda kanser

Erken belirtilerinin en önemlisi normal yollarla tedavi edilemeyen devamlı öksürüktür. Bazen balgam da olabilir ve balgam kimi zaman kanlı gelir, öksürük kurudur. Daha ilerlemiş hallerde göğüste ağrı, nefes almada zorluk, genel bir yorgunluk ve kilo kaybı görülür.

Tedavi :

Gırtlak kanserinde, belirtilerinin herhangi birinin mevcut olması halinde gırtlak doktor tarafından özel bir aletle muayene edilir.
Tedavisi röntgen ve radyum ışınları ve ameliyattır.
Akciğer ve bronş kanserinde, kanseri belirleyen belirtiler görüldüğünde en kısa zamanda bir doktora başvurmalıdır. Göğüs röntgeni alınır ve bronşların özel bir aletle muayeneleri yapılır.
Kanserin bu cinsinin tedavisi derin röntgen ışınları ve ameliyattır.

Korunma :

Basit bir vaka tedavi edilmediği takdirde kansere dönebilir. Bu sebeple erken belirtilerden birine rastlanırsa hemen bir doktora başvurmak gerekir. Böylece konulacak erken teşhisle tedavisi mümkün olur.
Bu konuda büyük şehirlerin bir avantajı olan kütle röntgen taramalarından yararlanılmalıdır. Akciğer ve bronşlarda meydana gelen en küçük bir anormallik bu yolla ortaya çıkarılabilir.
Korunmanın başlıca yollarından biri de fazla miktarda sigara ve alkol alınmamasıdır.
Üç hafta içinde geçmeyen nezle ve öksürüğün hemen bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Çünkü, bu hastalığın yapacağı devamlı tahrişte kansere yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir