Ana Sayfa / Kalp Sağlığı / Alfa Lipoik Asit ‘e evet deyin!

Alfa Lipoik Asit ‘e evet deyin!

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı). Birçok insan,

Alfa Lipoik Asit’e (ALA) cilt bakım ürünlerinde bulunan bir bileşke olarak aşinadır. Onun birçok serbest radikal türünü etkinsizleştirebilen güçlü bir süpürücü olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz artık. ALA hem suda hem de yağda çözünür bir maddedir ve çözünürlük hususiyetlerinden ötürü, hücre zarlarında konumlanır ve bu zarların serbest radikal etkinlik neticesinde dağılmaktan kurtarabilir. Öte yandan ALA daha fazla koruma imkânı bulabildiği hücrelerin su-temelli kısımlarına da girebilir.

Alfa Lipoik Asit’in Öyküsü

Alfa Lipoik Asit’in antioksidan işlevi ilk olarak otuzların sonunda araştırılmaya başlandı. Kırkların başına kadar, araştırmacılar antioksidan ALAnın serbest radikallerle savaştığını kanıtladılar.
1951 itibarıyla, araştırmacılar ALAnın tabii halde enerji üreten vücut hücrelerinde bulunduğunu keşfetmişlerdi. Alfa Lipoik Asit üretimi desteklendiğinde, o bu hücrelere nüfuz etmekte ve moleküllerini durağan olmayan serbest radikaller tarafından tamamlanmaktan kurtarmaktaydı. Bu arada hareketli serbest radikallerse eksilen moleküllerini tamamlamaya ve durağan hale geçmeye çalışmaktaydı.

ALAnın Sağlığınıza Faydaları

Aşağıda ALAnın kanıtlanmış yararlarını okuyacaksınız:
ALA vücuttaki C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere diğer asal antioksidanların düzeylerini harekete geçiren ya da artıran kimyasal tepkileri tetikleyebilir.
O nitrik oksit miktarını artırdığı gibi NOnun etkinliğinin süresini ve direncini de artırabilir.
Glikoz metabolizmasını rahatlatabilir ve genellikle şeker (diyabet) hastalarına tavsiye edilir.
Hayvanlar üzerindeki deneylerde, ALA kan basıncı göstergelerim aşağı çekmiş, beyni çarpma sonucu oluşan incinmelerden korumuş ve damar sisteminin işleyişini düzenlemiştir.

Alfa Lipoik Asit: Etkisi Kanıtlı

İşte huzurlarınızda Alfa Lipoik Asit’in damar sistemi üzerindeki etkilerini değerlendirme amaçlı son iki çalışma:
1996 senesinde Britain Research dergisinde açıklanan özel tesirli bir hayvan deneyinde, Hintli ve Amerikalı araştırmacılar beyne giden şah damarlarıyla oynayarak laboratuar fareleri üzerinde bir şok tatbik ettiler. Kan akışını yenilediklerinde, oksijen radikallerinde bir dalgalanma ortaya çıktı ve hayvanların yüzde 78i yirmi dört saat sonra öldüler. Bunun üzerine deney yeniden yapıldı, ama bu defa farelere kan akışının yeniden düzenlenmesinden hemen önce Alfa Lipoik Asit verildi. Bir gün sonra, ölüm oranı yüzde 26ya düşmüştü ki, bu, antioksidanın, kan akışı kaldığı yerden devam ederken, hayvan beyinlerini darbelere karşı koruyabildiğini gösteriyordu.

Kanadalı araştırmacılar yüksek tansiyonlu fareleri kümelere ayırdılar; bir kümeye Alfa Lipoik Asit’le desteklenmiş bir diyet uygulanırken, diğerine ALAsız bildik diyet uygulandı. Dokuz hafta sonunda, sistolik kan basıncı göstergeleri antioksidan özütü verilen grupta son derece düşük ölçüldü. Bu sistolik ölçüler ALA grubunda ortalama 180 mm Hgdan 140 mm Hga gerilerken, tedavi görmeyen hayvanların kan basıncı 180den 190 mm Hga yükseldi. Öte yandan ALAlı damar sisteminde yapısal gelişmelere dair belirtiler de vardı ki, buna damar yolu hasarlarındaki azalmalar ve ateroskleroz göstergelerindeki düşüşler de dahildi.

İlginizi Çekebilir

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar Hakkında Önemli İstatistikler (CVD)

Ulusal sağlık enstitüsü ve hastalık kontrol merkezinden; * 1990dan bu yana, kardiyovasküler hastalıklar ABD, büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir