Ana Sayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Alkol soğuğa karşı korur mu?

Alkol soğuğa karşı korur mu?

Alkol soğuğa karşı korur mu?, Alkolün sübjektif olarak en azından kısa süreliğine sıcaklık veren bir etkisi olduğu inkâr edilemez. Birkaç bardak içkiden sonra çoğu insan hoş bir sıcaklık hisseder ve yüzü kızarır. Ancak işte tam da bu olgu, alkolün soğukta uzun süreli sıcaklık veren bir etkisinin olmamasının nedenidir. Kızaran yanaklar ve kısa süreliğine sıcaklık basmalarının sebebi, alkol nedeniyle deri yüzeyinin altındaki küçük damarların genişlemesidir aslında.

Bu mekanizma vücudun normalden daha da çabuk ısı kaybetmesine neden olur. Evsiz barksız, sokaklarda yaşayan insanlar ve gönüllü ya da zorunlu olarak kışın geceyi dışarıda geçirenlerin başına hep gelen felaketin sebebi de budur. Alkolden sersemlemiş halde uykuya dalarlar; genişleyen damarlar vücudun daha da çabuk soğumasına sebep olur ve insanlar aşırı bir soğuğa maruz kalmadıkları halde soğuktan donma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar.

İlginizi Çekebilir

Beta-blokerler tansiyonu düşürmek için iyi ve denenmiş bir yöntem midir?

Beta-blokerler (B-Blocker) otuz yılı aşkın bir süredir, tansiyo­nu düşürme amaçlı hastalara veriliyor. Bunlar, kan damarlar­da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir