Ana Sayfa / Çocuk Sağlığı / Anne Babaların Çocuklarına İlgisi Onların Dış Görünüşünden Bağımsız Mıdır?

Anne Babaların Çocuklarına İlgisi Onların Dış Görünüşünden Bağımsız Mıdır?

Neredeyse bütün anne babalar çocuklarını severler ve onların saçlarının teline zarar gelmesine izin vermezler. Dolayısıyla, Kanadalı psikolog Andrew Harrell ve Alberta Üniversitesi’nden ekibinin araştırdığı konuyu herhalde bütün anne babalar dehşet içinde reddeder. 2005 ilkbaharında New York Times gazetesinin muhabirleri bu bilimcilerin Kanada’da Edmont’taki konferansta açıkladıkları araştırma sonuçlarını sundular.

Psikologların gözlemlerine göre, anne babalar pekâlâ ayrım yapıyorlar. Çocuklar ne kadar sevimliyse, o kadar çok bakım ve ilgi görüyorlar. Harrell ve çalışma arkadaşları bu araştırma için 14 süpermarkette 400′den fazla annebabaçocuk ilişkisini gözlemlediler. Önce çocukların sevimliliğini on puanlık bir derece sistemi üzerinden değerlendirdiler. Sonra hangi çocukların ne sıklıkla tehlikeli durumlara maruz bırakıldığını gözlemlediler. Durum her ne olursa olsun; daha az sevimli çocuklar anne babaları tarafından daha sık alışveriş arabasında tek başlarına bırakıldı ya da çocukların o tehlikeli araçların üzerinde ayağa kalkmalarına izin verildi.

Paketler arabaya konurken de, anne babalar daha güzel çocuklara daha fazla dikkat etti. % 13,3 önce çocukların emniyet kemerini taktı daha az sevimli çocukların anne babalarında bu oran % 4′tü. Şaşırtıcı biçimde, anne babalar sevimli oğlan çocuklarına sevimli kız çocuklarından daha fazla göz kulak oldu büyük ihtimalle, kız çocukları aynı yaştaki oğlan çocuklarından daha fazla gelişmiş ve “akıllı” oldukları için.

Kanadalı araştırmacılar hayret verici sonuçlarını, daha güzel çocukların genetik açıdan daha yüksek değer taşıması ve bu yüzden onlara daha fazla göz kulak olunmasıyla açıklıyorlar. Bütün anne babalarda hâlâ, kendi genetik mirasını en etkili biçimde yeni nesillere aktarmayı içeren evrim prensibinin geçerli olduğunu düşünüyorlar. Kanadalı araştırma ekibinin gözlemleri aynı zamanda birçok itirazla karşılaştı sadece anne babalardan da değil.

Atlanta’dan psikolog Frans de Waal gibi diğer uzmanlar araştırma sonuçlarını eleştirdiler. WaaP’a göre, önemli soru, çirkin insanların güzel insanlara kıyasla daha fazla çocuğu olup olmamasıydı. Her iki gruptaki sayı benzerse, daha az sevimli çocuklara daha az yatırım yapmak için evrim bakış açısından da hiçbir sebep olmadığını ifade etti Waal. Ayrıca araştırmada sosyal statülerin incelenmediği eleştirisini getirdi. Varlıklı insanların çocuklarıyla ilgilenmek için daha fazla zamanı ve parası olduğunu, bu durumun göz önünde bulundurulmamasının yanlış sonuçlara varılmasına sebep olacağını belirtti. Diğer yandan Harrell, gözlemlerini savundu ve bu gözlemlerin bütün sosyal sınıflar için geçerli olduğunu açıkladı. Harrell’in tezine göre, bu konuda insan herhangi bir hayvandan pek farklı değil: Kaynaklarını, koruması ya da hedeflemesi gereken değerlere göre ayarlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir