Ana Sayfa / Çocuk Sağlığı / Anneler ve Çocuklar Arasındaki Diyaloglar

Anneler ve Çocuklar Arasındaki Diyaloglar

Anne olmak tecrübe istemektedir. Bu da çocuğu büyütürken kazanılmaktadır. 2. Ve 3. Çocukta daha tecrübeli olan anneler özellikle ilk çocuklarında bazı panik durumları ile karşılaşabilmektedir. Özellikle ilk çocukta anne ve babanın doğru bir iletişim yolunu tercih etmeleri gerekir.

Annenin çocuğuyla sağlıklı bir iletişim kurabilmesinin yolu öncelikli olarak onu saygıyla dinlemesinden geçer. Çocuğunuz size ne anlatırsa anlatsın sözünü kesmeden büyük bir dikkatle dinleyin. Size saçma gelebilen bir konu çocuğunuz için son derece önemli bir konudur. Onun hayata bakış açısını kendi bakış açınızla yargılamaya kalkmayın.

Çok önemli bir rahatsızlığınız yoksa çocuğunuzdan önce yatıp uyumayın. Belli bir yaşa kadar onun uyumasına yardımcı olun, gerekirse ona masallar okuyun, ninniler söyleyin. Akşam yemeklerinizin süresini uzun tutun. Hatta ana haber bültenlerini veya kadın programlarını boş verip televizyonu kapatın. Çocuğunuzla yemek süresince sohbet edin, eğer okul çağındaysa gün içerisinde yaşadıklarını anlatmasını isteyin.

Çocuğunu bir birey olarak gördüğünüzü ve ona saygı duyduğunuzu ona her seferinde hissettirin. Göz temasını ve gönül bağını çocukla asla kesmeyin.

Annelerden Gelenler

İlayda Anne

bebeğim henüz çok küçük olsa bile konuşmaya çalışıyorum ve bana aksettirdiği tepkilerini izlemeye bayılıyorum 🙂 bence konuşamasalar bile anlıyorlar bizi. sonuçta anne bebek arasında kuvvetli bi bağ var 🙂
Gülsen Anne
sena uzunyayla sena hanım iletişim konusu müzikle olabilecek bi konu değildir. bu kadar basit görülmemelidir.bebeğinizle mümkün olduğunca boş zamanlarınızda iletişim kurmaya çalışın. iletişim sadece konuşarak kurulmaz. bebeğinize sevginizi belli etmek te bir tür iletişim şeklidir 🙂
Sena Uzunyayla
Bebeğimle iletişim kurmak istiyorum fakat annem bakıyor ben çalışıyorum. acaba müzikle falan gelişebilir mi konuşma becerisi ?
Hatice
Anne-çocuk arasındaki diyalog müthiş derecede önem taşımakta. ben henüz hamileyken bebeğimle konuşmaya başladım. beni anlamasa bile hissettiğini biliyordum. her anında konuşmaya ona birşeyler anlatmaya çalıştım.çocuğum şimdi 4 yaşında. yaşıtlarına göre kelime dağarcığı ve konuşma becerisi o kadar iyi ki. ben çok büyük faydasını gördüm sizlere de öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir