Ana Sayfa / Bebek Sağlığı / Annenin Emzirmesi Sadece Çocuğun Yararına Mıdır?

Annenin Emzirmesi Sadece Çocuğun Yararına Mıdır?

Emzirmenin çocuğun sağlığı açısından faydalı olduğu artık biliniyor. Örneğin, emzirilen çocuklar enfeksiyonlara karşı daha iyi korunuyorlar ve ileriki yaşlarda daha az alerji geliştiriyorlar. Anne ve çocuk arasındaki kuvvetli vücut teması çocuğun gelişimini de olumlu etkiliyor.

Ama emzirme sadece çocuğun yararına değil. Daha önce emziren kadınlarda, örneğin meme kanseri daha ender görülüyor. Bu durum basitçe, kanserin oluşabileceği meme bezlerinin ve süt kanallarının emzirme sırasında genellikle yıkandığı ve böylece buralarda tümör hücrelerinin tutunamadığıyla açıklanıyor. Görünen o ki, emziren kadınların bir diğer avantajı, ileride daha ender olarak şeker hastalığına yakalanmaları.

Boston’daki Harvard Üniversitesi’nden tıp uzmanları 2005′te, Nurses’ Health Study adı altında gerçekleştirilen iki büyük araştırmayı değerlendirdiler. Bir araştırmaya 83 binden fazla kadın, diğerine ise 73 binden fazla kadın katılmıştı. İki araştırma da, kadınların ileride “Tip 2 diyabet” olarak da adlandırılan Erişkin Diyabeti’ne yakalanma riskinin eğer emzirdilerse % 15 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Daha önce gerçekleştirilen diğer araştırmalar, emzirme sayesinde hücrelerin insülin hassasiyetinin arttığı sonucunu akla getirmişti. İnsülin hassasiyetinin artması, hücrelerin kan şekerini daha çabuk tüketmeleri ve böylece şeker hastalığı riskinin düşmesi anlamına geliyor. 150 binden fazla kadının katılımıyla gerçekleştirilen iki büyük araştırma sayesinde, emzirmenin kadınlar için ne kadar faydalı olduğu ilk kez kanıtlanabildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir