Ana Sayfa / Ruh Sağlığı ve Psikolojik Hastalıklar / Antidepresan İlaçlar İntiharı Önler Mi?

Antidepresan İlaçlar İntiharı Önler Mi?

Bu akla yakın geliyor. Ne de olsa bu ilaçlar iç sıkıntısı çeken insanların moralini yükseltmek ve onları kendilerine ya da başkalarına zarar verici hareketlerden uzak tutmak için veriliyor ve kullanılıyor. Ancak son yıllarda antidepresan ilaçların intihar deneme sıklığını gerçekten düşürdüğüne dair kuşkular dile geliyor. ABD’de ilaçların izinlerinden sorumlu daire FDA, 2004′teki uyarıdan sonra 2005 yazında bir kez daha uyardı. Özellikle antidepresan kullanan gençlerde intihar eğiliminde artma olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyordu.

Mesleki yayımlarda, gençlerin antidepresan kullandıkları zaman intihar eğilimlerinin arttığına dair, ilaçların kullanım sebebine tezat oluşturduğu düşünülen ipuçları giderek daha sık yer almaya başladı. Bunun ne sıklıkla yaşandığını belirlemek çok zor, çünkü depresyondaki insanlardaki intihar eğilimi riski normal nüfusa göre genelde daha yüksek. Birçok hasta antidepresan ilaçlardan fayda görüyor ve bu moral düzeltici ilaçlar karanlık düşünceleri insanlardan uzak tutuyor.

Ama hastaların bir alt grubunda (öyle görünüyor ki bu altgrup özellikle gençlerden oluşuyor) psikotropik ilaçlar paradoks bir etki de yaratabiliyor ve intihar teşebbüsü olasılığını arttırıyor. Doktorlar, ilaç kullanımına yeni başlayanlarda bu riskin yükselmesine şu şekilde açıklama getiriyorlar: Tedavinin başında korku ve moral bozukluğu yaygın; bu belirtiler ancak tedaviye başlandıktan birkaç gün sonra azalmaya başlıyor. Fakat antidepresan ilaçlar genel hareketliliği daha çabuk etkiliyor. Bazı hastalar, antidepresan ilaçlar sayesinde kendilerini daha cesur ve harekete geçmeye hazır hissederken moralleri hâlâ çok bozuk olduğunda belki de intihara daha yatkın oluyorlar. Bu yüzden Amerikan ilaç dairesi, antidepresan ilaçların prospektüslerinde olası yan etkilerde intihara teşebbüs riskinde de bir artış yaşanabileceğinin belirtilmesini artık şart koşuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir