Ana Sayfa / Kalp Sağlığı / Antioksidanlar gerçekten faydalı mı?

Antioksidanlar gerçekten faydalı mı?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, popüler basında antioksidanların kardiyovasküler sağlığa faydası olmadığı ve bazı durumlarda zararlı olduğu sonucuna varan bir kısım çalışmalar yayınlanmıştır. Yapılan reklamlar pek çok hastayı hatta doktorları bile neye inanacakları konusunda ikilemde bırakmıştır. Eğer siz de soracak soruları olan bu insanlardansanız, sizi temin ederiz ki hem beslenme düzeninde hem de ilave destek ürün olarak Dr. Louis J. İgnarro’nun önerdiği antioksidan seviyeleri sağlığınıza zarar vermeyecektir.

Jovindot “American Medical Association” dergisinin 2004 Ağustos sayısındaki bir makale, on yıllardır E vitamini gibi antioksidanların faydalarını gösteren pek çok çalışmanın yayınlandığına işaret etmiştir. Dikkatle yapılan yüzlerce deney açıkça gösteriyor ki antioksidanlar atherosclerosis süresini kısaltmaktadır. Makale olumsuz sonuçlu çalışmaların var olan vücut bilgilerini doğru karşılaştırmadığını çünkü klinik metotların önemli başlıklara, seçilen konuya, hastalığın safhasına, bitiş noktasına dozaja ve vitamin kaynağına göre değişiklik gösterdiğini de belirtmektedir. Antioksidanlarla ilgili birkaç çelişkili ifade onların yıllardır bilinen faydalarını gölge altında bırakamaz. Antioksidanların faydalı olmadığına dair yeni bir doğmayı kabul etmeden önce Dr. Louis J. İgnarro bunun ispatını görmek ister.

Daha önemlisi, nitrik oksidin artırılması konusunda diğerlerini geride bırakacak bir nokta bulunmaktadır o da L-arginine artı antioksidan kombinasyonu, tek başına antioksidandan tamamen farklıdır. NO, L-arginine tarafından üretilir ve antioksidanlar da oluşan nitrik oksidin dengesinin sağlanması ve NO’nun korunması görevini üstlenir bu bağlamda gelecekte ki NO seviyesini de artırmış olur. Geniş klinik raporlar L-arginine artı antioksidan kombinasyonunun insan sağlığına büyük faydası olduğunu göstermiştir. Bu testler temelde tek başına antioksidanların etkilerini test eden ve faydasını eleştiren az sayıdaki diğer testlerden çok farklıdır.

Dolayısıyla “antioksidanlar gerçekten faydalı mı?” Açıkçası NO’dan bahsederken bu soruya cevap vermek pek gerekli değildir. Sorulması gerek soru “L-arginine ve antioksidan kombinasyonu gerçekten faydalı mı?” olmalıdır ve cevap kesin bir “EVET”tir. Dahası daha öncede değindiğim üzere kendi başına nitrik oksit vücuttaki en kuvvetli antioksidandır ve hiçbir bilim adamı NO’nun vücudun en önemli kalp sağlığını koruyucu faktörü olduğunu reddedemez. Dr. Louis J. İgnarro’nun antioksidanlara olan inancı henüz az sayıdaki raporlar yüzünden sarsılmış değildir ve sizinki de sarsılmamalıdır.

Destekleyici ürün mü beslenme diyeti mi?

Belki de her ikisi

Sadece yeme düzeni ile yeterli miktarda besleyicileri alabilmeniz için C ve E vitamini için (bu Dr. Louis J. İgnarro’nun size önerdiği doz) tam beş bardak (8 ounce) portakal suyu içmeniz gerekir. Eğer bu kadar çok portakal suyu içerseniz vücudunuza şeker ve kalori yüklemesi yapmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar Hakkında Önemli İstatistikler (CVD)

Ulusal sağlık enstitüsü ve hastalık kontrol merkezinden; * 1990dan bu yana, kardiyovasküler hastalıklar ABD, büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir