Ana Sayfa / Ayak Sağlığı / Ayağın ön kısmıyla koşmak kasları korur mu?

Ayağın ön kısmıyla koşmak kasları korur mu?

Ayağın ön kısmıyla koşmak sportif ve güvenli sayılıyor; hatta inanış o ki, sakatlanmalardan korunmaya yarıyor. Kendini koşu sporunun piri ilan etmiş birçok kişi ve zindelik danışmanı, ayağın ön kısmıyla koşmanın propagandasını yapmakta. Bu yöntem, insanların, yere ayağın sadece ön kısmıyla basan ve topuğuyla ya hiç değmeyen ya da hafifçe değen, olağanüstü koşu yeteneğine sahip Afrikalı koşuculardan görüp kopyaladıkları bir stil. Televizyonda bu stili profesyonel kısa mesafe koşucularında ve 42,195 kilometreyi ayağın ön kısmıyla basarak koşan bazı kalburüstü maratoncularda görebiliriz. Afrikalı koşucuların yaptığı, Orta Avrupada zaten doğrudan hareket etmenin doğal yöntemi sayılır, atletizm aslarından bir şeyler kapmak da pek yanlış olmaz. Ayrıca, bu yöntemle birçok koşucu rahatsızlığının önüne geçilebileceği düşünülüyor. Çünkü ne de olsa, farklı araştırmalara göre koşucuların yüzde 30 ila 50si yılda en az bir kez, koşmayla bağlantılı şikâyetlerden muzdarip.

Sakatlanmaları önler mi?

Würzburglu ortopedi uzmanı Markus Waltherin ekibi bu yeni koşu stilini inceledi. Ekip 2000den fazla koşucuyu muayene etti, ama farklı bir sonuca vardı. Doktorların saptadığına göre, ayağın ön kısmıyla yere basarak koşmak ayağın arka kısmıyla basarak koşmaya kıyasla daha az sakatlanma tehlikesi barındırmıyor; sadece fazla yüklenme sonucu oluşan sakatlıklar farklı. Çünkü ayağın arka kısmıyla basarak koşma stilinde, büyük oranda bileğin iç tarafındaki tendonlara ağır yük biniyor, ayağın ön kısmıyla koşu stilinde ise bacağın ve ayağın diğer bölgeleri zorlanıyor bu durumda baldır kasları ve asil tendonu. Yani, ayağın ön kısmıyla yere değerek koşma stili şikâyetleri azaltmıyor; şikâyetler başka yerlere kayıyor yalnızca.

Yıllardır herhangi bir şikâyet yaşamadan koşanlar, Würzburg’lu tıp uzmanlarının tavsiyesine göre, acil gerek duyulmadıkça koşma stilini asla değiştirmemeli. Bunun için hiçbir tıbbi sebep yok. Özellikle yaşlı koşucular, stillerini değiştirince farklı bir tür zorlanmaya maruz kalacakları için, asıl o zaman ağrı yaşama riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir