Ana Sayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Bağ Dokusu ve İskelet Sistemi Urları

Bağ Dokusu ve İskelet Sistemi Urları

Bağ dokusunda meydana gelen iyi huylu urlara Fibrom denilir. Fibrom’lar, hücre yönünden fakir, yağ yönünden ise zengin urlardır. Bu tür urların en büyük tehlikeleri hacimlerinin büyük olması sonucu hayati önemi olan organlar üzerine yaptıkları basınçtır.

İyi huylu urlar

Kas tabakasından, doğarak çoğalan urlara miyom adı verilmektedir. Bunlar özellikle kadınlarda görülür. Dölyatağının (Rahim) kas tabakasından başlayarak karpuz büyüklüğüne varabilen iyi huylu urlardır.
Kas dokusu ile bağ dokusunun birlikte bulunduğu urlara da Fibroyom adı verilir. Mideden prostata kadar pek çok organda bu tür urlara rastlanabilir.

Yağ dokusundan gelişen bir başka iyi huylu urda Lipom adını alır. Pek çok kimsede görülen, deri altında belirli bir kabarıklık yaparak kendini belli eden bu urların kapsülleri bulunduğundan çıkarılmaları daha kolaydır. Bu urlar daha çok orta yaşlılarda kendini göstermektedir.

İskelet dokusunda gelişen iyi huylu urlara da Osteom denir. Bütün iyi huylu urlarda olduğu gibi bu urların da öldürücü etkileri yoktur. Ancak bunlar iltihaplanma ve tıkanma gibi tehlikelere yol açabilirler. Ameliyatla bulundukları yerden çıkarılınca hastanın genel durumunda büyük bir düzelme olduğu görülür.

Kötü huylu urlar

Bağ dokusunda kendini gösteren kötü huylu urlara Serkom adı verilir.
Bunlar özellikle gençlerde daha çok görülür ve hızla büyür. Oldukça tehlikeli urlardandır. Bunlar çok kanama yaptıkları gibi kolaylıkla bulundukları yerde yıpranma meydana getirdikleri için kanserden daha korkunç sonuç verirler. Bu cins urlar vücudun her yanında meydana gelebilirler. Tedavileri kanserde olduğu gibi röntgen ve ameliyattır. Ancak bu tür urların çok seyrek görüldüğü dikkati çekmektedir.

Damar, sinir ve kıkırdak dokusundan gelişen çok sayıda iyi ve kötü huylu ur bulunmaktadır. Kötü huylu urların ancak erken teşhis sonucu tedavi edilebildikleri bilinen bir gerçektir.
Bazı sebeplerle, bazı organlarda ve dokularda büyüme ve kalınlaşma olabilir. Bunlar tıp dilinde Hipertrofi olarak isimlendirilmektedir. Sık sık bademcik iltihabı geçiren bir kimsede bir süre sonra bademcikler önemli ölçüde büyüme gösterir. Bu bir ur değildir. Ayrıca frengi, cüzzam ve bazı mantar hastalıklarında görülen iltihaplı doku büyümeleri ve kalınlaşmaları da ur sayılmaz.

İlginizi Çekebilir

Beta-blokerler tansiyonu düşürmek için iyi ve denenmiş bir yöntem midir?

Beta-blokerler (B-Blocker) otuz yılı aşkın bir süredir, tansiyo­nu düşürme amaçlı hastalara veriliyor. Bunlar, kan damarlar­da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir