Ana Sayfa / Şifalı Bitkiler / Basur için reçeteler..

Basur için reçeteler..

Basur, halk arasında en çok görülen, ancak en çok gizlenen bir has­talık özelliği taşır. Bu özellikleri yüzün­den, basurun evde, ev ilaçları ile tedavisi ayrı bir öneme ve çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.
Çok çeşitli basur ilaçla­rı arasında en çok kullanılanlarından ikisi şudur.

* 10 gram krem tartar, 10 gram damla sakız, 20 gram sarı sabır Kara halil kök tozundan 10 gram bir havan­da iyice dövülür. Tozdan her gün üç defa yarım kahve kaşığı alınır. Yemeklerden sonra alınması ve bitinceye kadar aksatılmadan te­daviye devam edilmesi gerekir.

Yumurta kabuğu

Halk arasında basura karşı ev ilacı yapılmasında kulla­nılan maddeler arasında yumurta kabukları önemli bir yer tutar. Yumurta kabuğundan yararlanı­larak yapılan ilacı hazırlanışı ve uygulaması da kolaydır.
Birkaç yumurtanın kabuk­ları yakılır. Bir havanda iyice dö­vülür. Elde edilen yumurta ka­bukları tozundan, birer miktar, enfiye gibi, sık sık buruna çekilir.

Karanfilli bir reçete:

Ev ilaçları arasında basura karşı, en çok ve en yay­gın biçimde kullanılanlarından birisi de karanfil esaslı olanıdır.
12 gram karanfil, bir mazı parçası 12 gram mısır tiryakı, 7 gram kardeş kanı bitkisi, 5 gram afyon ayrı ayrı dövülür, toz haline getirilir. Daha sonra elde edilen tozun tamamı yeniden ha­vanda iyice ezilir. Tozdan küçü­cük haplar yapılır, her gün sabah ve akşam birer tane alınır.

İlginizi Çekebilir

Ceviz

Ceviz, Besin değeri bakımından kuvvetli bir meyvedir. Evde özellikle, yaprakları şifa kaynağı olarak kullanılır. Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir