Ana Sayfa / Pilates / Beden / Zihin / Ruh Dengesi

Beden / Zihin / Ruh Dengesi

Joseph Pilates beden ve zihin arasındaki bağlantının önemini vurgularken aslında Batı ve Doğu felsefelerinin önemli unsurlarını bir anlamda birleştirmiş oluyordu. Batı’nın zinde ve sağlıklı olma anlayışı fiziksel güç, kabiliyet ve estetiği esas alır. Batılılar, sağlıklı ve zinde olmayı vücuttaki kasları, kemikleri, dolaşım ve sindirim sistemlerini korumak ve beslemek için gereken bilimsel bir işlev olarak görürler.

Öte yandan; Doğu felsefesi sağlığa giden yolun zihinsel ve ruhsal gücün gelişiminden geçtiğine inanır. Budizm ve yoga gibi Doğu öğretileri kişilere sağlıklı olabilmeleri için zihinsel huzur ve içsel uyumu yakalamalarını öğretir. Fiziksel sağlık; kontrollü nefes tekniği ve meditasyonla birleşerek zihinsel ve ruhsal gelişimin bir parçası haline gelmiştir. Çok eskilerde ortaya çıkmış olan yoga, zihin/beden ilişkisine verdiği önem sayesinde günümüzün en popüler öğretileri arasına girmiştir.

Joseph Pilates geliştirdiği fıtness programında Batı ve Doğu felsefelerini harmanlamıştır. Pilates öğrencileri yaptıkları her harekete büyük bir dikkat ve kararlılıkla yaklaşır, fiziksel aktivitelerinde zihin ve bedenlerini bir arada çalıştırırlar.

İlginizi Çekebilir

Pilates ve Dans Arasındaki İlişki

Pilates ne dansçıydı ne de metodunu geliştirirken aklında dansçılar vardı. Ne var ki, dansçılar fitness …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir