Ana Sayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Beta-blokerler tansiyonu düşürmek için iyi ve denenmiş bir yöntem midir?

Beta-blokerler tansiyonu düşürmek için iyi ve denenmiş bir yöntem midir?

Beta-blokerler (B-Blocker) otuz yılı aşkın bir süredir, tansiyo­nu düşürme amaçlı hastalara veriliyor. Bunlar, kan damarlar­da fazlasıyla şiddetli aktığında başvurulan ACE inhibitörü ve diüretik olarak adlandırılan idrar söktürücü ilaçların yanısıra ilk çaredir. Fakat son zamanlarda bu ilaçların hem etkisi­ne hem de güvenirliğine dair kuşkular arttı. İsveçli tıp uzman­ları 2005 yılında Lancet adlı dergide bu ilaçları bir meta analiz çerçevesinde mercek altına aldılar. Meta analizler, belirli bir konu üzerinde gerçekleştirilen üstün nitelikli araştırmaları de­ğerlendirmeleri ve bu değerlendirmeden bir özet çıkarmaları açısından özellikle önemli sayılır.

Umöa ve Göteborg’dan dahiliye uzmanları, toplamda ne­redeyse 106 bin hastayı kapsayan 13 büyük araştırmayı değer­lendirdiler. Değerlendirme, beta-blokerlerin tansiyonu diğer ilaçlar kadar etkili şekilde düşürmediği yönünde. Uzmanlar, beta-blokerlerin yanında, çoğu kez ek olarak başka ilaçlar da verilmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkarak bu sonuca vardılar. Ayrıca beta-blokerlerde sıklıkla tehlikeli yan etkiler de gö­rülüyor. Yine de beta-bloker kullanımında beyin kanaması riski, herhangi bir terapi uygulanmadığı duruma kıyasla daha düşüktü.

Ancak etkileri, bariz şekilde beklenenin altındaydı. Zira diüretik ilaçlar ve ACE inhibitörü gibi tansiyon düşürücü diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, beta-bloker kullanımında beyin kanaması riski yüzde 16 daha yüksekti. Ölüm oranı ise % 3 daha yüksekti. Beta-bloker atenolol özellikle kötü so­nuçlar verdi. Uzmanlar araştırmalarında, “Beta-blokerlerin yüksek tansiyonda hiçbir etkisi yoktur demek yanlış olur” di­yorlar. “Ancak bu etki optimumun altında.” Uzmanlar bu se­beplerden, dünya genelinde sayıları yaklaşık bir milyarı bulan yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde beta-blokerlerin ilk seçenek olarak düşünülmesi yerine diüretik ya da ACE-inhibitörleri gibi ilaçların tercih edilmesini öneriyorlar.

İlginizi Çekebilir

Besinlerin Kalori Değerleri

Yanlış ve yetersiz beslenme günümüzde karşılaşılan birçok rahatsızlığın asıl sebebidir. Bu rahatsızlıkların başında da obezite …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir