Ana Sayfa / Saç ve Saç Sağlığı / Bit Hakkında Merak Edilenler

Bit Hakkında Merak Edilenler

Bitler kafadan kafaya atlar mı

Baş biti akademik adıyla pediculus humanus capitis zıplamaz, zıplayamaz. 2 ila 3,5 milimetre uzunluğundaki bu böcekler sankahverengindedir ve kanatları yoktur. Ancak kanatlar yerine, saç tellerine tutunmak için kullandıkları çengelli bacakları vardır. Birkaç santimetrelik mesafeyi bile tutunmadan geçemezler. Bu hayvanların bitlenen birinden başkasına geçmesi için insanların, deyimin tam anlamıyla kafa kafaya vermesi gerekir.

Baş bitleri, şapkalar ya da tüylü oyuncaklar gibi cansız nesnelerde ancak ikiüç gün yaşayabilir. Bu yüzden endişeli annelerin çocuklarına pazar tezgâhından şapka denememe uyarısı (Kim bilir, daha önce kimler takmıştır bunu!) çok da haksız sayılmaz. Ancak bitlerin her ikiüç saatte bir kanlı bir öğüne ihtiyaçları vardır. Yoksa kururlar ve en geç 55 saatte ölürler.

Baş biti sadece saçlarını sık yıkamayan insanlara mı geçer?

Bir insana baş biti (pediculus humanus capitis) geçip geçmemesi, vücut temizliğiyle alakalı değildir. Baş biti geçmesi kişisel hijyenden bağımsızdır. Saçların sık yıkanması olsa olsa ter temiz bitlere sahip olmanızı sağlar diye yazıyor tıp ve biyoloji uzmanları, 2005 yılında Deutsches Ârzteblatt dergisinde yayımlanan bir makalede.
Ayrıca kıvırcık saç, bitlerin tutunmasını zorlaştırır. Bu yüzden baş bitleri kıvırcık saçlarda daha ender görülür. Bu hayvanlar uzun, düz saçlara çok daha kolay tutunurlar.

Bitli aşağılaması baş bitiyle değil vücut bitiyle (pediculus humanus humanus seu vestimentorum) alakalı olsa gerek. Çünkü kötü hijyen şartlarında giysilerin dokularına yerleşen, bu vücut bitidir. Günümüzde insanların toplu halde barındırıldığı yerlerde ya da evsizlerde özellikle görülür. Bu bit, savaş zamanlarında birçok askerin ölümüne ve böylece orduların dağılmasına sebep olmuştur, çünkü elbise biti baş bitinin aksine rickettsia provvazekii mikroorganizmalarını, dolayısıyla da tifüs hastalığını bulaştırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir