Ana Sayfa / Böbrekler / Böbrek Hastalıklarında Kullanılacak Şifalı Bitkiler..

Böbrek Hastalıklarında Kullanılacak Şifalı Bitkiler..

Acı ağaç, Adaçayı, Arpa, Atkestanesi, Böğürtlen, Burçak, Ebegü­meci, Erik, Hatmi, Havuç, Kılıçotu, Kişniş, Labada, Maydanoz, Mısırpüskülü, Meyan kökü, Mine çiçeği, Peygam­ber çiçeği, Yonca, Yabani enginar……..

Böbrek ağrıları, taşları ve kumlar

Böbrek hastalıkları, çok çeşit­li şekil ve sebeplerle sık görülen, ciddi rahatsızlıklardandır.
Böbrek rahatsızlıklarına karşı tabiat son derece zengin bitki çeşitleri ile, hastaların en büyük yardımcısıdır. Sayısız denecek bitki, ot, çiçek, tahıl, böbrek hastalıklarına karşı iyi gelen ev ilaçlarının kaynak ve deposu olarak kullanılır.

Yararlı Bir Kullanım Şekli

* Böbrek hastalıkları, büyük çoğunluğu ile, taş, kum ve iltihaplar yüzünden ortaya çıkar. Böbrek hastalıkları denilince, halk arasında, idrar yolları ve mesane rahatsızlıkları ifade edilmek, anlatılmak istenir. Bu bakım­dan her şeyden önce şikayetin hangi organa ait olduğunun tesbit edilmesi gerekir. Bundan sonra hastalığın sebebi üzerinde durulur ve bunlar kesinlikle belirlenir. Ev ilaçları ancak, bu konular açıklığa, aydınlığa kavuşturulduktan sonra kullanılır.

* Böbrek taş ve kumlarına kar­şı bürümcük bitkisi iyice kaynatılarak suyu içilir.

* Misvak’ın kaynatılarak elde edilen suyu, bir hafta boyunca içilirse yararlar sağlar taş ve kumları söker.

Reçetesi şöyledir :

Bir kilo suda, temiz, sağlam, nor­mal ölçüde bir misvak kaynatılır. Bitki çok uzun süre kaynatılır. Tenceredeki su bir bardak kalıncaya kadar kaynatı­lır. Misvak suyu, soğukta, ayazda dinlendirilir. Reçete, bir hafta süre ile tekrarlanır. Elde edilen Misvak suyu hastalığa karşı iyi gelir, şifalı olur.

* Besili, yağlı tavuk katısı iyi bir ev ilacı olarak kullanılır. Bu tedavi kırk bir gün süre ile uygulanır. Bu bakımdan her gün için bir tavuk katısı hesaplanır.
Tavuk katıları iyice temizlenir, üzerindeki zar alınır, kavrulur. Ancak tavuk katılarının kararınca kavrulması, kömürleşmemesine dikkat edilmesi ge­rekir.
Kavrulan tavuk katıları iyice ezi­lir ve kırkbir adet hap yapılır. Bu hap­lardan her gün sabahları birer tane alı­nır.

* Böbrek ve idrar yollarında görülen taş ve kumların söktü­rülüp atılmasında da tabiat, çeşitli bitkileri, otları ve diğer kaynakları ile in­sanın yardımcısıdır. Bir miktar sağlam arpa, toz ve topraktan, yabancı maddelerden arın­dırılır, iyice kaynatılır. Arpa suyu bol bol içilirse, yararlı şifalı olur.
* Yeterince temiz kara nohut kaynatılır, suyu içilir.
* Birkaç balık beyni, “Hatmi” ile pişirilir. Hazırlanan yemek süzülür, su­yu içilir.
* Birçok yararları yanında, “Çö­rek otu” böbrek hastalıklarına karşı da iyi gelen etkili maddelere sahiptir. Bit­kinin bu tesirinden yararlanılması için “Çörek otu” birer miktar sıcak su ile alınır.

* Böbrek taşlarını ve kumları­nı dökmek için “Demir Dikeni” bitki­sinden yararlanılır. Bitkinin kaynatıla­rak elde edilen suyu içilir.
* Mesane’de ortaya çıkan taşla­rın atılmasında tavuk yağı, çok iyi bir ilaç etkisine sahiptir. Üç beş gün süre ile birer kahve fincanı tavuk yağı içilir. Bu yöntem taş­ları söktürürken, bir yandan da hastayı son derece zorlayan sancıları hafifletir, azaltır.

İlginizi Çekebilir

Ceviz

Ceviz, Besin değeri bakımından kuvvetli bir meyvedir. Evde özellikle, yaprakları şifa kaynağı olarak kullanılır. Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir