Ana Sayfa / Şifalı Bitkiler / Boğaz Enfeksiyonlarına ve Ağız Kokusuna Karşı: Adaçayı Kürü

Boğaz Enfeksiyonlarına ve Ağız Kokusuna Karşı: Adaçayı Kürü

Kür’ü uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar

1- Adaçayını piyasadan alırken yabani olmayanını almaya özen gösteriniz. Bundan emin değilseniz, bazı büyük marketlerde satılan değişik firmalara ait paketlenmiş adaçayını kullanabilirsiniz.
2- Her gün, ağız temizliği yapıldıktan sonra bir defa gargarasını yapmak ağızdaki bakterilere ve de ağız kokusuna karşı güçlü bir engelleyicidir. Normalde adaçayı gargarasını hazırlayıp evinizden eksik etmemeniz gerekir. Hazırlanan adaçayı gargarası üç gün bozulmadan lavabonuzun rafında durabilir.
3- Faranjit ve bademcik problemi olanların kürleri uygularken sigara ve asitli içeceklerden ( kola, soda, maden suyu gibi ) özellikle uzak durmaları gerekir. Buna paralel olarak diş ve ağız temizliğine de özen göstermek gerekir. Yemeklerden sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayınız. Uygulamalarda belirtilen gargaraları mutlaka dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapınız.
4- Adaçayı memleketimizde son yıllarda sıkça tüketilmeye başlamış bir çaydır. Ancak hamile bayanların hamileliklerinin ilk üç ayında adaçayını temkinli kullanmaları gerekir. Eğer düşük tehlikesi söz konusuysa kesinlikle adaçayından uzak durmaları gerekir.
5- On iki yaş altı çocukların herhangi bir kürü hekimlerine danışmadan uygulamaları kesinlikle uygun değildir.
6- Aksi belirtilmedikçe aynı anda birden fazla kür uygulanmamalıdır. Herhangi bir kürün uygulama süresi tamamlanmadan da başka bir bitki çayı ( yeşil çay, papatya, ıhlamur, adaçayı .. ) içilmemelidir.
7- Tüm kürlerin çelik veya emaye kaplarda hazırlanması gerekmektedir.
8- Kullanacağınız bitkinin raf ömrünün bir yılı geçmemiş olmasına dikkat ediniz.

Adaçayı Kürü Hazırlanışı ve Kullanımı

Yaklaşık bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suda bir tatlı kaşığı taze adaçayı 10 dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte demlenir. Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitki daha fazla suyunun içinde bekletilmez, mutlaka süzüp ayrılır. Günde 2-3 defa gargarası yapılır. Ayrıca, beraberinde bir ay boyunca her gün bir çay bardağı adaçayı içilir. Hazırlanan gargara 48 saat bozulmadan banyo dolabınızda durabilir.

İlginizi Çekebilir

Ceviz

Ceviz, Besin değeri bakımından kuvvetli bir meyvedir. Evde özellikle, yaprakları şifa kaynağı olarak kullanılır. Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir