Ana Sayfa / Şifalı Bitkiler / Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlen, Dere kenarlarında, özellikle sulak yerlerde yabani olarak yetişir. Çileğe benzeyen siyah renkte, lezzetli bir meyvesi vardır. Yaprakları çiçekler çıkmadan evvel toplanıp, kurutulur. Böğürtlen şeker hastalıklarına karşı ilaç yapılan bitkilerin en kıymetlilerinden birisidir.

Böğürtlen Neye Yarar:

Filizleri kaynatılıp sabah akşam içilirse (birer bardak) akıntıya ve tansiyona iyi gelir. Meyveleri bolca yenirse göz zafiyetine şifa verir. Çocukların bedenen gelişmelerine yardımcı olur. Kökleri kaynatılarak elde edilen su içildiğinde, ayak şişliklerine ve şeker hastalığına iyi gelir.

Böğürtlen ve şeker

Böğürtlendeki ilaç etkili maddelerin en başında insülin yerini tutan bileşim gelir. Bu özelliği ile böğürtlen şeker hastalıklarına karşı ilaç yapılan bitkilerin en kıymetlilerinden birisidir.
Pankreas bozukluklarında, insülinin çoğaltılmasına gerek duyulduğu hallerde, böğürtlenin ilaç olarak yararlanılan kısmı yapraklarıdır.

Böğürtlen gargarası

Böğürtlen yaprakları ile dallarından hazırlanan gargaralar; ağız, dil, boğaz iltihaplarına karşı çok iyi gelir.
Bir litre suda 20 – 25 gram böğürtlen yaprağı ya da dalı, iyice kaynatılır. Elde eden sudan, günde 3-4 kahve fincanı içilir.
Bu reçete, idrar zorluklarına karşı da şifa sağlar.
Böğürtlen yapraklarından, ya da dallarından beklenen yararların sağlanabilmesi için, bitkinin çok iyi kurutulmuş ve korunmuş olması gerekir.

Bir reçete

Şeker hastalıklarında, böğürtlen yapraklarından kolayca, şifalı bir ev ilacı yapılır.
Reçetesi şöyledir: 35-40 gram kadar böğürtlen yaprağı, kaynar suda çay gibi haşlanır, birkaç dakika kaynatılır. 10-15 dakika dinlendirildikten sonra kullanılır.

 

İlginizi Çekebilir

Ceviz

Ceviz, Besin değeri bakımından kuvvetli bir meyvedir. Evde özellikle, yaprakları şifa kaynağı olarak kullanılır. Ceviz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir