Ana Sayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Botoks Yaptırmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Botoks Yaptırmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde, hızlı ve garantili çözüm sunması, plastik cerrahiye göre daha ucuz olması ve yan etkilerinin azlığı nedeniyle botoks, hem hastaların hem de tıp çevrelerinin “mucize” diye adlandırdığı bir yöntem. Yine de son kararınızı verip doktor koltuğuna oturmadan önce, botoksun nerede kullanılıp nerede kullanılmayacağını bilmek, doğru doktoru seçmek ve tedavinin olası sonuçlan hakkında yeterine bilgi edinmek büyük önem taşıyor.

Botoks, yüzün alt ve üst kısmında, kırışıklıkların iyileştirilmesinde yarattığı başarılı sonuçlarla büyük ilgi görüyor. Alın kırışıklıkları, simetrik olmayan ya da düşen kaşlar, göz çevresindeki kaz ayağı çizgileri, burundaki tavşan çizgileri, kaşların arasında glabella adı verilen çizgiler, göz altlarının tedavisi, burun ve ağız arasındaki çizgiler, üstdudaktaki ruj çizgileri, ağız köşesinden yanaklara uzanan marionette çizgileri, yanak kırışıkları ile boyun ve dekolte bölgesindeki çizgileri, 6–8 ay gibi bir süre için ortadan kaldırarak, kişiyi yüz güzelliği açısından, yaklaşık 10 yaş gençleştirebilme özelliğine sahip bir uygulamadır.

Doğru doktoru bulmak

Yurtdışında olduğu gibi, ülkemizde de uygulamanın popülerleşmesinin ardından, konuyla ilgili ilgisiz herkesin, hijyen koşulları yeterli olan ya da olmayan yerlerde, botoks yapmaya başladığını duyuyoruz. Botoks uygulamasında, doktorun, doğru kası seçmesi ve yeterince ilaç enjekte etmesi çok önemlidir. Dozun çok verilmesi donuk, ifadesiz bir yüz yaratırken, az verilmesi kırışıklıkların yeterince tedavi edilmesini engeller. Bu nedenle işlem sadece bir iğne yapmak gibi basit gözükse de doktorun yüzdeki kasları ve bu kaslar ile yüz hareketinin ilişkisini çözebilecek anatomi bilgisine sahip olması zorunludur.

Basit bir saç kesiminde bile zevkimizin uyuştuğu, modern estetik anlayışına, iyi bir göze ve deneyimli ellere sahip birini arıyoruz. Yaptığı enjeksiyonlarla, yüzünüze şekil verecek, bir heykel gibi bakışınızı yeniden yorumlayacak doktorun da bu estetik duygusuna sahip olması gerekir. Her konuda olduğu gibi, doktor seçerken de daha önce o kişiye botoks yaptırmış hastaların görüşleri önemlidir. Bu nedenle, etrafınızda daha önce bu uygulamayı yaptıran kişi varsa sonuçlara bakarak size doktoru hakkında fikir vermesini isteyebilirsiniz.

Konusunda deneyimli bir doktor bulduğunuza inandıktan sonra, yapacağınız ilk görüşmede, doktorun size yeterince vakit ayırdığından ve beklentilerinizi anladığından emin olmaya çalışın. Enjekte edilecek ilacın ticari kaygılarla sulandırılması ya da fazla bekletilmiş olması, sonucu etkileyecektir, istediğiniz değişiklikleri anlatırken, doktorunuz size botoks uygulamasında hangi kasa öncelik vermeniz gerektiği konusunda fikir verebilir. Yapılacak işlem konusunda uzlaştıktan sonra, uygulamanın beklentilerinizi ne kadar karşılayacağını iyi anlamaya çalışın. Eğer hekim, botoks dışında farklı medikal estetik uygulamaları da tanıyorsa, size en uygun tedavi konusunda daha objektif olarak fikir verecektir.

Botoksun tek başına yetersiz kalacağı durumlarda, ilacın dolgu gibi farklı tedavilerle kombine edilmesi gerekebilir. Eğer istekleriniz, plastik cerrahinin alanına giriyorsa, uzmanın sizi bir başka uygulama için yönlendirmesi faydalı olur. Doktor hakkında tanıdığınız birinden referans almadıysanız, ona uygulama hakkında deneyimlerini, hastalarında herhangi bir komplikasyon olup olmadığını çekinmeden sorabilirsiniz.

Seçim aşamasında önemli bir konu da fiyat araştırmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan istatistiklerde, uygulama bedelinin bölgelere ve doktorun deneyimine göre, 300 ile 2 000 dolar arasında değişebildiğini görüyoruz. Ülkemizde ise kliniğin bulunduğu semte, uzmanın tanınırlığı gibi faktörlere göre değişmekle birlikte, genel olarak geçerli fiyatın enjeksiyon başına 500–800 TL arasında olduğudur. Yeterli deneyimi olmayan, sertifikasını gösteremeyen, güven kazanmak amacıyla bütün beklentilerinizin gerçekleşeceğini söyleyen bir doktora, 100–200 TL tasarruf etmek için, yüz güzelliğinizi teslim etmeyin. Ayrıca sonuçtan memnun olmazsanız ya da uygulama sonrasında istenmeyen bir yan etki görülürse yapılacak rötuşlar için yeniden ücret ödeyip ödemeyeceğinizi de sormayı unutmayın.

Kullandığınız ilaçları ve varsa alerjilerinizi belirtin

Beklentilerinizi en iyi karşılayacak işlemin botoks olduğuna karar verdiyseniz, tedaviden önce, kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Örneğin aspirin, işlem sonrasında fazla morarmaya sebep olabilir. Kan pıhtılaşması gibi devam eden hastalıklarınız varsa, uygulamadan vazgeçilmesi ya da ertelenmesi gerekebilir. Kimi ilaçların kullanımından bir süre sonra botoks uygulanması daha doğrudur. Bazı ilaçlar da botoksun etkisini artıracağından ona göre bir doz ayarlanması gerekir.

On beş dakikada gençleşin

Botokstan önce ve sonra, olası morarmayı engellemek ve acıyı azaltmak amacıyla, yüze buz uygulanır, işlem sırasında doktor, nereye enjeksiyon yapabileceğini belirlemek amacıyla, yüzünüzü kasmanızı ya da somurtmanızı ister. Enjeksiyon sayısı ve dozu, tedavi yapılan bölgeye göre belirlenir. Mikroenjeksiyondan sonra hafif bir yanma hissedilir, işlem 10 ile 30 dakika arasında bir süre içinde gerçekleştirilir.

Hasta, botokstan hemen sonra evine, işine gidebilir; günlük yaşantısına geri dönebilir. Botoks uygulatan kişiler, uzun vadede botoksu daha da severler, çünkü işlem tekrar edildiğinde, âdeta bir koruyucu gibi her geçen gün yeni çizgiler çıkmasını engeller. Bıraktığınız noktada bir gerileme ve ani çökmeler olmadığı gibi, kırışıklıklar açısından âdeta zamanı durdurmuş gibi hissedersiniz.

İlginizi Çekebilir

Cildi Kuvvetlendirici Ballıbaba

Ballıbaba: Her yörede, bol bol ve kolayca yetişen ballıbabadan, mevsiminde cildi besleyen, güçlendiren ve koruyan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir