Ana Sayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Botoks’un Uygulama Alanları ve Olası Yan Etkileri

Botoks’un Uygulama Alanları ve Olası Yan Etkileri

Göz altı ve göz etrafındaki kaz ayağı çizgileri

Alındaki çizgilerin, geçmişte kederli ve üzgün olduğumuzun, gözlerin kenarında kazayağına benzeyen çizgilerin ise ne kadar güldüğümüzün ve mutlu olduğumuzun kanıtı olduğunu söylerler. Çizgiler, kişinin uyurken nasıl yattığına, genetik yapısına ve mimiklerini kullanma sıklığına bağlı olsa da geçmişimizden izler taşıdığı kesin. Mutluluk çizgileri diye adlandırılsa da orta yaşta ortaya çıkan göz çevresindeki derin kırışıklıklar, kişinin yaşını ele verip üzüntü kaynağı olabilir. Kazayağı çizgilerinin botoksla tedavisi için iki gözün yanında, çizgilerin bittiği yerde üç nokta belirlenir ve ilaç enjekte edilir. Uygulama bölgesinde deri incedir ve ilaç yüzeye çok yakın şekilde, deri altına verilir. Bu nedenle hafifçe kararma, mavileşme olabilir. Üç dört günde geçecek bu renk değişikliğini kamufle etmek için makyaj malzemelerinizden yararlanabilirsiniz. Göz çevresinde yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi çok nadir de olsa gözkapağı düşmesi söz konusu olabilir. Bu yan etki de ilk ayda kaybolmaya başlar.

Botoks, gülümseyince belirginleşen gözaltı kırışıklıklarında da etkilidir. İlaç, gözün hemen altında, elmacık kemiklerinin üstündeki ince deriye, oldukça yüzeye yakın olarak uygulandığı için morarma olabilir. Çok nadir olsa da alt gözkapağı düşebilir, gözdeki beyaz ortaya çıkabilir. Pek rastlanmayan bu etki de birkaç hafta içinde yok olur.

Burun ve ağız arasındaki çizgiler

Burnun dış tarafından dudak kenarlarına doğru oluşan kırışıklıklar, yaş ilerledikçe cildin gevşemesiyle daha da belirgin hale gelir. Botoks yalnızca kırışıklıkları gidermeyi hedeflediğinden genellikle bu bölgede botoks dışında cilt sıkılaştırıcı uygulamalar, dolgu maddeleri ya da gerekirse plastik cerrahi devreye girer. Olası yan etkiler, nadir görülmekle birlikte, ağzın gülümseme, konuşma, çiğneme gibi fonksiyonlarını kaybetmesi ve kasların güçsüzleşmesinden dolayı salya akmasıdır. İstenmeyen bu etkiler, birkaç hafta ya da birkaç ay içinde geçer.

Dudak üstü çizgileri

Genellikle sigara tiryakilerinde görülen dudaktaki derin kırışıklıklar, özellikle ruj sürüldüğünde kötü bir görüntüye yol açar. Sigaradan dolayı dudak, rengini yitirdiğinden, orta yaştaki kimi hanımlar için ruj sürmek de sürmemek de keyifsiz olmaya başlar. Dudak üstü çizgilerine botoks uygulaması, ağız çevresindeki diğer uygulamalar gibi çene fonksiyonlarının bozulması ve salya akması gibi riskler içerdiğinden üst dudağın yukarısına yapılan enjeksiyonların dozu, tecrübe ve dikkat gerektirir.

Kaş kaldırma

Yan etki olarak kaş düşüklüğüne sebep olabilecek bir ilacın, zamanla düşen ya da simetrisi bozulan kaşların görünümünü düzeltmekte kullanılması şaşırtıcı gelebilir. Ancak orta yaşla birlikte kaşları sarkmaya başlayan kişilerde, tedavi oldukça etkilidir. Kaşın alt tarafına yapılan enjeksiyon sayesinde, kaşları aşağıya doğru çeken kaslar etkisini kaybeder ve kaşlar yukarı kalkar. Böylece daha genç bir yüz ifadesi yaratılabilir. Bu uygulama da gözkapağının düşmesine neden olabilir, ama etkisi zamanla ortadan kalkar.

Ağızdan çeney doğru inen kırışıklıklar

Ağız köşesinden çeneye doğru uzanan belirgin kırışıklıklar, yaşla birlikte daha da belirginleşir. Tüm botoks uygulamalarında olduğu gibi tedaviden sonra altı ay gibi bir süre içinde çizgiler yeniden ortaya çıksa da hiçbir zaman eskisinden daha kötü olmaz. Ağız çevresinde görülebilen fonksiyon kaybı olasıdır, ama bu duruma pek rastlanmaz. Botoks, yüzün alt kısmındaki diğer kırışıklık alanlarında olduğu gibi dolgu, ameliyat benzeri tedavilerle uygulandığında daha etkili olur.

Boyundaki çizgiler

Botoks konusunda, çok sıklıkla talep edilen ve iyi sonuç alınan bir alan da boyundaki çizgilerin iyileştirilmesidir. İşleme başlamadan önce buz uygulanır. Ardından boyun, antiseptik solüsyonla silinip yatay çizgilerin tedavisi için boynun iki yanındaki kaslara ilaç enjekte edilir. İşlem, uzman bir hekim tarafından yapıldığında çok az yan etki riski vardır. Kimi zaman enjeksiyon yerinde morarma ya da geçici boğaz ağrısı olabilir. Medikal estetikte, düşük dozlarda botoks kullanıldığı için yüksek dozlu başka tedavilerde görülebilecek yutkunma zorluğu, ses kısıklığı gibi yan etkiler görülmez.

Hindi boynu

Estetik olarak kişiyi çok üzebilen kat kat olmuş boyna, her zaman gevşemiş bir deri eşlik eder. Bu kötü görüntü çenemizi hareket ettirmemizi sağlayan kasın yaşla birlikte esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanır. Çeneye doğru çekilmeyen kas, gerilmeden durduğu için sarkar ve âdeta hindi boynu görüntüsü alır. Şüphesiz ki, orta yaşın yağ birikintileri ve güneşin kötü etkileri de eklenince ortaya çıkan durum, kişinin şıklığına ve sosyal hayatındaki özgüvenine gölge düşürür. Neyse ki, hindi boynu konusunda da botoksla başarılı sonuçlar almak kolaydır. Hatta diğer bölgeler için de geçerli olduğu gibi, boyundaki çizgiler konusunda da botoksla ne kadar erken yaşta tanışırsanız sizin için o kadar iyi olur. Düzenli uygulama hem çok iyi sonuçlar verir hem de yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Uygulama sırasında boyundan çeneye uzanan kaslar yakalanır ve kas içine az miktarlarda ilaç enjekte edilir. İlk haftadan itibaren gençleşen boynunuzu fark edersiniz, etkisi 4–6 ay sürer. Botoks, hindi boynu için kası etkileyerek toparlama sağlar, buna rağmen derideki elastikiyet kaybı, güneş lekeleri, yağ birikintileri için ayrıca müdahale gerekir. İşlem, liposuctiona kadar uzanan diğer tedavilerle tamamlanırsa, en az 10 yaş genç görüntü kolayca yakalanabilir.

İlginizi Çekebilir

Cildi Kuvvetlendirici Ballıbaba

Ballıbaba: Her yörede, bol bol ve kolayca yetişen ballıbabadan, mevsiminde cildi besleyen, güçlendiren ve koruyan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir