Ana Sayfa / Boyun ve Boyun Bakımı / Boyundaki Et ve Yağ Fazlalıkları

Boyundaki Et ve Yağ Fazlalıkları

Boyunda meydana gelen et ve yağ fazlalıklarının atılması basit birkaç masaj ve kompresle mümkün olmaktadır. Bunun için yapılacak masaj kan dolaşımını hızlandırıcı cinsten olmalıdır. Küçük havluları buzlu suya batırıp boyuna sıkıca sarmak, fazla et ve yağların atılması için yeterli kompreslerdir.

Bu istenmeyen durumun önlenmesi için yatış şekline de dikkat etmek gerekir.
Özellikle kadınlar yatarken başlarını hatalı bir şekilde koyarlar. Uyurken baş öne doğru eğilir ve çene altındaki cilt ve et bükülür, gevşek ve sarkık kalır. Bu hata sırt üstü yatıldığında da tekrarlanır. Bunun önlenmesi çok basittir. Dört köşe yastık kullanarak başın yataktan yüksek olması, belden itibaren vücudun yükselmesi ile sağlanabilir. Başın öne doğru eğilerek çene altındaki cildin sarkması hatası kitap okurken de çok rastlanan bir durumdur. Bunun tek çaresi de okurken dik oturmak, kitap ya da gazeteyi kaldırmaktır.

Çene altı ve çift gerdan:

Çift gerdan da hanımlar için başlı başına bir problemdir. Bu durum özellikle yüz bakımını ihmal edenlerde görülür. Bunun önlenmesi için yatış şekline dikkat edilmeli ve buzlu suya batırılmış havlu ile kompres yapılmalıdır. Ayrıca çift gerdanın önlenmesi ya da giderilmesi için yapılabilecek masaj şekilleri de vardır.

Boyuna besleyici bir yağlı krem sürülür. Kollar omuz hizasına kadar getirilir. İki elin işaret ve orta parmaklan ile tersine çene altına trampete vurur gibi hafif darbeler vurulur. Bu hareket bir dakika süre ile yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir