Ana Sayfa / Genel Sağlık Bilgileri / Burun Kanamasında Baş Geriye Mi Yaslanmalıdır?

Burun Kanamasında Baş Geriye Mi Yaslanmalıdır?

Anne babalar ve öğretmenler nesillerdir böyle yapsalar da, bu tavsiye edilir bir davranış değildir. Çünkü baş geriye yaslanırsa, burundaki kan boğaza, oradan da yemek borusu üzerinden mideye akar. Bunun aslında bir zararı yoktur ama yutulan kan bazı insanlarda hemen mide bulantısı ve kusma ihtiyacını tetikler.

Bir çocuk burun kanamasının yarattığı heyecanın yanı sıra bir de kusmak zorunda kalırsa, bu, durumunun yatışmasına pek yardımcı olmaz. Burun kanamasında enseye soğuk bir bez koymak ve başı normal dik pozisyonda tutmak daha doğrudur. Kanama hemen durmazsa, burna bir bezle bastırmak ve böylece kanamanın kaynağına basınç uygulamak tavsiye edilir. Burun kanamaları neredeyse hep zararsızdır.

Ama burun mukozası son derece iyi kanlandığı için ufak tefek zedelenmeler kolay oluşur ve bunlar çok kanayabilir. Ağır burun kanamalarına doğuştan bir yatkınlık da olabilir. Bu durum son derece ender ve eziyetlidir ama zararsızdır.

İlginizi Çekebilir

Besinlerin Kalori Değerleri

Yanlış ve yetersiz beslenme günümüzde karşılaşılan birçok rahatsızlığın asıl sebebidir. Bu rahatsızlıkların başında da obezite …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir