Ana Sayfa / Güzellik ve Cilt Bakımı / Cildin Dostu Güneş

Cildin Dostu Güneş

Güneşin cilde bazı zararları olmakla beraber pek çok yararları da vardır. Kış aylarında herkes yazın gelmesini iple çeker. Çok kişi yazın nimetlerinden olan güneşten en iyi şekilde yararlanmak ister. Güneş ışığı cildin, tunçlaşarak güzelleşmesini sağladığı gibi cilde en güzel rengi de verir, öte yandan güneş enerjisi de ışınlarıyla ciltteki bütün hücreleri uyarır. Ve hücrelerin çalışmalarını hızlandırır. Cilde canlı ve taze bir görünüş verir. Güneş banyosu sağlık şartlarına uygun yapılırsa cilde yararlı olur. Rastgele yapılırsa hiç şüphe yok ki zararlı olacaktır.
Güneş banyosu beş dakika gibi kısa bir süre ile başlamalıdır. Ancak, süre her geçen gün artırılarak bir buçuk ya da iki saate kadar çıkarılabilir.

GÜNEŞ BANYOSU VE CİLDE YARARLARI

Herkesin gıpta edeceği yanık tene sahip olmak ve başarılı bir şekilde yanmak cildi güneş ışınlarına karşı hazırlamakla mümkündür. Cildin güneşten yararlanabilmesi için sağlıklı olması şarttır. Cilt sağlığını da deri yüzeyindeki kan dolaşımının düzenli olması sağlar. Kan dolaşımını hızlandırmak için sabahları ve akşamları birkaç dakika özellikle alın, elmacık kemikleri ve çeneye sıcak su ile ısla¬tılmış bir bezle masaj yapmalıdır. Alınan besin maddeleri cildin renklenmesini sağlar. Özellikle domates cildin munta¬zam bir biçimde yanmasını sağlar. Ayrıca bol miktarda yenen balığın da yararları çoktur.
Güneş banyosundan önce bütün vücudu zeytinyağı ile iyice yağlamalıdır. Zeytinyağının kötü kokusunu önlemek için banyodan sonra vücut gül esansı ile silinebilir. Bademyağı da tentürdiyotla karıştırılarak sürülürse yanma daha kolaylaşır.

GÜNEŞ BANYOSUNUN ZARARLI ETKİLERİ

Güneş banyosu bazı ciltler üzerinde zararlı etkiler meydana getirebilir. Bazı kuru ciltler güneş ışığından zarar görebilir. Bir kısım ciltler ise güneşten kabarır ve lekelenir. Bu nedenle, böyle ciltlere sahip olanlar mümkün olduğu kadar yüzlerini güneşten saklamalıdırlar. Birden güneşte uzun süre kalmak ta tehlikelidir. Güneşe ilk defa çıkılacağı zaman yani uzun kış aylarından sonra ilk defa yapılacak güneş banyounda ışınların fazla olmamasına dikkat etmelidir. Bu saatler sabah 10.00dan önce ve akşam saat 1 7.00den sonradır.

YAŞ İLERLEYİNCE

Güneşten yanarak esmerleşme, hava şartlarına, havadaki ozon tabakasının kalınlık ve yüksekliğine, cildin kalitesine ve kişinin mizacına bağlıdır. Güneş banyosunda, esmerleşme yaşla da bağlantılıdır. Güneşe en dayanıklı yaşlar 3 4 arasıdır. Daha sonra yetişkinlik devresi 18 22 ve 50dir. Hassasiyet devreleri ise 5 8 ve 25 30 arasıdır. Bu yaşlarda güneşte kalırken son derece dikkatli olmak gerekir. Özellikle 25 30 yaş arasındaki kadınlar ciltlerine önem veriyorlarsa uzun süre güneşte kalmaktan kaçınmalıdırlar.

İlginizi Çekebilir

Botulinum Toksini ve Yüz Cerrahisi

Cerrahi prosedür geçiren hastalar, prosedür öncesinde veya sonrasında botulinum toksininden faydalanabilirler. Yüzün üçte birlik üst …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir