Ana Sayfa / Hamilelikte Sağlık / Çoğul Gebelikte Prematüre Olma Riski Var

Çoğul Gebelikte Prematüre Olma Riski Var

Prof. Dr. Bülent Tıraş, çoğul gebeliklerde prematüre doğum riskinin yüksek olduğunu söyledi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik (hamilelik ve doğumla ilgili bilim dalı) Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklan ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Tıraş, tüp bebek uygulaması sırasında gebelik ihtimalini yükseltmek amacıyla embriyo sayısını artırmanın önemli sorunlar getirdiğini belirtti.

Embriyo sayısının artırılmasının, çoğul gebelik ihtimalini yükselttiğini ifade eden Tıraş. Çoğul gebelik. İki ve fazla fetusun geliştiği gebeliktir. Tüp bebek yöntemiyle nakledilen embriyo sayısı ne kadar çok olursa, rahme düşecek embriyo sayısı da artacaktır. Yani ikiz. üçüz, dördüz, hatta daha fazla sayıda fetüs aynı anda geliş meye başlayacaktır. dedi.

Bebeklerin yüzde 10u düşük kilolu doğuyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Neonatoloji (Yeni doğan Bebek) Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök. Türki¬yede her yıl doğan yaklaşık 13 milyon bebekten, en az 130 bininin düşük doğum ağırlıklı ve bu bebeklerin üçte ikisinin prematüre olduğunu bildirdi Murat Yurdakök, Neonatoloji (Yeni doğan Bebek Hastalıkları) alanında 1970li yıllarda başlayan bilimsel ve teknolojik gelişmelerle çok küçük prematüre bebeklerin yaşatılmasının mümkün hale geldiğini kaydetti.

 
Yeni doğanların yaşatılabilmesi için, bebeğin organlarının yeterince oluşması gerektiğini ifade eden Yurdakök, Amerikan Pediatri Akademisinin. gebelik yaşları 23 haftanın veya doğum ağırlıkları 400 gramın altında olan bebeklerin doğumdan sonra yaşatılmaya çalışılmamasını önerdiğini anlattı. Yurdakök, bu sınırın bazı Avrupa ülkelerinde 500-600 gram olduğunu belir terek.

 

Bebek küçüldükçe sıklıkları ve şiddetleri artan beyin içi kanamalar ve beyin dokusundaki zedelenmeler sinirsel sakatlıkların başlıca nedenidir. Bu bebeklerde kandaki oksijen düzeyleri normal düzeylerde bile olsa göz diplerinde körlüğe kadar gidebilen de¬ğişiklikler olabilmekte; ağır işitme bozuklukları görüle bilmektedir. diye konuştu.
Prof. Dr. Yurdakök, son yıllarda tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin fazla kullanılması sonucunda çoğul gebeliklerin erken doğum riskini artırdığını belirterek, Bu da Ölüme ve yaşam boyu ağır sakatlıklara sahip olacak bebeklere neden olmaktadır. dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir