Ana Sayfa / Kalp Sağlığı / Kardiyovasküler Hastalıkların Profili

Kardiyovasküler Hastalıkların Profili

Kardiyovasküler hastalık tanımını duyunca aklınıza otomatik olarak kalp krizi mi geliyor? Pek çokları için öyle, daha öncede açıklamış olduğum üzere, kardiyovasküler hastalık çok daha geniş bir alanı yani ciddi sağlık problemlerini kapsamaktadır. Neyse ki, NO hemen hemen hepsi üzerinde olumlu etkilere sahip. Kardiyovasküler hastalığın en yaygın hallerinin kısaca bir arka planından bahsedelim:

Yüksek Kan Basıncı

Muhtemelen pek çok kereler kan basıncınızı ölçtürmüşsünüzdür. Doktorunuz kolunuzun etrafını bir kollukla sarıp kan basıncınızı saptarken dolaşım sistemi içerisinde kanınızın atar damar çeperlerine karşı kullandığı kuvveti ölçer. Doktorunuzun ilgilendiği iki önemli rakam vardır. Sistolik basınç kalbiniz attığında veya dışarı
kan pompaladığında atar damar çeperleri üzerinde oluşan kuvvettir. Atışlarda kan basıncınız en yüksek seviyenize çıkar. Buna karşıt olarak diastolik basınç kalbiniz artışlar arasında gevşediğinde ve kanla dolduğunda çeperlerde oluşan basınçtır.

Yaygın Hipertansiyon Hastalığı

İnsanlar diğer sebeplerden fazla olarak hipertansiyon sebebiyle doktorlara başvurmaktadırlar. Bu yüksek kan basıncı demektir. Maalesef oldukça ürkütücü ama 50 milyon Amerikalı yüksek kan basıncı sorunu ile karşı karşıyadır. Hatta bunların yüzde 32si yüksek kan basıncı sorunu olduğundan habersiz ve diğer yüzde 26sı ise kan basıncını düşüren ilaçlar kullanmaktadır, bu ilaçlar da pek çok yan etkilerinin yanı sıra hipertansiyonu tam kontrol altına alamamaktadır.

 

Basınç neden artar; yüksek kan basıncını anlamak için ucunda bir hortum ağzı ile bir bahçe hortumunu düşünün. Su basıncını artırmanın iki yolu vardır. Musluğu açarak ve hortuma daha fazla su yollayabilirsiniz ya da hortum ağzını daha da sıkabilir ve direnci arttırarak suyun çıkış noktasında yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Her iki şekilde de hortumun çeperlerinde basınç artacaktır. Kan basıncıda tamamen aynı şekilde çalışmaktadır, kalp tarafından pompalanan kan miktarı ve kan akışına karşı dirençle yakından alakalıdır. Kan dolaşımı direnci atardamarların genişliğinin bir fonksiyonudur. Yanı atardamar genişliğine göre direnç de değişmektedir. Daralan atardamarlar kan basıncı artarken kan dolaşımını sınırlar. Tersine eğer atardamarlar gevşer ve genişlerse de kan dolaşımı kolaylaşıyor ve kan basıncı düşer.

İlginizi Çekebilir

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar Hakkında Önemli İstatistikler (CVD)

Ulusal sağlık enstitüsü ve hastalık kontrol merkezinden; * 1990dan bu yana, kardiyovasküler hastalıklar ABD, büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir