Ana Sayfa / Kalp Sağlığı / Kardiyovasküler Rahatsızlıklar Hakkında Önemli İstatistikler (CVD)

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar Hakkında Önemli İstatistikler (CVD)

Ulusal sağlık enstitüsü ve hastalık kontrol merkezinden;
* 1990dan bu yana, kardiyovasküler hastalıklar ABD, büyük grip salgını olan 1918 yılı hariç her yıl bir numaralı ölüm sebebi olmuştur.
* Kardiyovasküler hastalıklar her yıl pek çok yaşamı aldığı kadar, gelecek önde gelen yedi ölüm sebebinden biridir.
* 1999da kardiyovasküler hastalıklardan dolayı doktorlara başvuranların sayısı 65,827,000 dir.
* Neredeyse 62 milyon Amerikalı, yüksek kan basıncı, kalp damar tıkanıklığı, angina (kalp çevresinde yetersiz kan akışından kaynaklanan göğüs sıkışması) ve felç gibi hastalıklarından en az birine sahip.
* Her 29 saniyede bir Amerikalı (doktorların koroner olay dedikleri “kan pıhtısının damarları tıkaması”) kalp krizi geçiriyor. Bu olaylar dakikada neredeyse bir ölümle sonuçlanıyor.
* Kardiyovasküler hastalıklar 1999da ABDde 958.775 hayatı sarmış ve bunların yüzde 40.1i ölümle sonuçlanmıştır.
* ABDde her 53 saniyede, bir kişi felç geçiriyor. Her üç dakikada bir kişi felç nedeniyle ölüyor.
* Yüksek tansiyon veya yüksek kan basıncı sebebiyle doktora gidenlerin sayısı diğer rahatsızlıklar nedeniyle doktora gidenlerden çok daha fazla.
* Kardiyovasküler hastalıklar erkekler kadar kadınları da etkiliyor. Aslında kadınlar kardiyovasküler hastalık vakaları konusunda erkekleri geçti ve kadınlarda kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin yüzdesi 53. Bununla beraber çalışmalar tekrar tekrar gösteriyor ki, kadınlar kalp rahatsızlıklarından çok daha fazla göğüs kanseri endişesi yaşıyorlar, karşılaştırırsak kadınlardaki her 2.4 ölümün birine kardiyovasküler hastalıklar sebep oluyor iken göğüs kanseri ise otuzda bir ölüme neden oluyor.
* 2001 yılında tüm kardiyovasküler hastalıkların sağlık harcamalarını ve verimlilik kaybını da içeren ekonomik bedeli takriben 298 milyar $. 28 milyar $dan fazlası da kardiyovasküler ilaçlan harcanmış.
* ABDde her yıl kardiyologlar felci önlemek için 900.000 den fazla anjiyo ve cerrahlar 120.000 den fazla karotis endarterektomi yapıyorlar.
* Felçler ve kalp krizleri uzun süreli kronik sakatlıklara ve yetersizliklere sebep oluyor.
* Bütün iktidarsızlık vakalarının yüzde doksanının artık direk olarak damar ağları ve kan dolaşımı ile ilgili yetersizliklerden kaynaklandığı biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Kardiyovasküler Hastalıkların Profili

Kardiyovasküler hastalık tanımını duyunca aklınıza otomatik olarak kalp krizi mi geliyor? Pek çokları için öyle, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir