Ana Sayfa / Kalp Sağlığı / Kardiyovasküler Sisteminiz

Kardiyovasküler Sisteminiz

Bünyemizde Bulunan Nitrik Oksit (NO) Mucizesi ile Kalp Hastalıklarına Son Yazı Dizisinden (Dr. Louis J. İgnarronun Nobel tıp ödüllü programı)

NO’nun kardiyovasküler sisteminizi nasıl iyileştirdiğini ve koruduğunu anlamanız adına ilk olarak bu sistemin nasıl çalıştığını ve çalışmasının sekteye uğradığı durumlarda neler olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer pek çok insan gibiyseniz bir şeyler ters gidene kadar kardiyovasküler sisteminize gerekli ilgiyi göstermiyorsunuz demektir. Sistemin dayanıklılığı, kuvveti ve karmaşıklığı hayret vericidir. Vücudunuzun her parçasının hayatta kalmak için oksijene ve besleyici gıdalara ihtiyacı vardır ve vücudunuzun kardiyovasküler sistemi bu oksijen ve besleyici etkenleri günde 24 saat taşır.
Nitrik Oksit, kardiyovasküler sisteminizin sağlığı için vazgeçilmez olduğundan kalp hücrelerinin ve kan damarlarının neden NO ile beslenmesinin katı bir sağlık gereksinimi olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

Hareketin merkezi

Kardiyovasküler sisteminiz kalp ve damar ağlarından oluşmaktadır. Kardiyovasküler sistemin merkezi kalptir. Kalp dört odacıklı kas pompasıdır, bir adamın yumruğundan azıcık daha büyüktür ve tıpkı bir işkolik gibi bir an bile mola vermeden çalışır durur. Yetmiş yıl, seksen yıl, hatta daha uzun yıllar atar. Kalbiniz saniyede 1 den fazla atar, atış başına üç ounce (1 ounce = 28,3 gr) taze oksijeni kanı aortunuza, kalp kasınıza bağlı büyük damara yollar. Kan daha sonra, toplar ve atardamarlardan oluşan damar ağı içerisinde yolunu bulur. Damar sistemi içinde kalp kanı pompalayarak vücudun her noktasına ulaştırır.

 
Oksijeni bol olan kanı kalpten alıp vücudun uzak noktalarına kadar taşıyan atardamarlara ek olarak vücuttaki damar ağı toplardamar ve kılcal damarları da içermektedir. Toplardamarlar oksijeni fakir kanı tazelenmek üzere kalbe geri taşır ve kılcal damarlarda atardamarlar ve toplardamarlar arasındaki bağlantıyı sağlar. Kan dolaşımını karmaşık kanallardan ve tünellerden akan engin bir nehire benzetebiliriz, o kadar engin ki eğer bir uçtan bir uca dolaşmak isterseniz tam 100.000 mil mesafe katetmeniz gerekir. Bir düşünün, vücudunuzdaki damar ağı dünyanın çevresinin iki katından daha uzun ancak kanınız bir dakika içinde bu uzun yolculuğu tamamlayabiliyor.

 
Açıkça kardiyovasküler sistem, vücudunuzun her fonksiyonunda, organlarınızda hepsinden öte vücudunuzdaki her hücrede oldukça güçlü bir düzenleyici, regülatör görevi görmektedir. Eğer sistem hasar görürse, damarlar büzüşür ve içlerinde sertleştirici plaklar oluşursa kalp kriz ve inme için tam bir aday olursunuz, üstelik fark edilir belirtileri olmadan.
Kalp, günde 100.000 kez güvenli ve kahramanca attıkça, neredeyse 2.000 galon kan pompalar. Kalbiniz egzersiz sırasında hızlanır ve dinlenmeye geçtiğinizde yavaşlar. Kalp sağlığı için kardiyovasküler sistem gereken yere gerektiği kadar kan taşır ve bunu büyük bir titizlikle yapar. Bu ideal fonksiyonudur. Milyonlarca insanın kalp sağlığı ideal olandan çok uzaktır.

İlginizi Çekebilir

Kardiyovasküler Hastalıkların Profili

Kardiyovasküler hastalık tanımını duyunca aklınıza otomatik olarak kalp krizi mi geliyor? Pek çokları için öyle, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir